News


January 2017 Gold Star Students

posted Feb 2, 2017, 11:55 AM by Carol Gardner

Congratulations to the EMS Gold Star Students for the month of January! They are: Brycen King, Mariah Rocke, Ayden Kupferschmid, Aidan Shride, Blake Leman, Evan Wilson, Katelyn Agnew, Sierra Leman, Eli Hahn, Claire Wilson, Sean McAtee, Jayden Mead, Andrew Brittain, Jacob Ingersoll, Nigel Robinson, Caitlyn Collins, Mickey Goff, Lilianna Fehr, Alaina White, Cade Walder, Clayton Waller, Trevon Carroll, Tyler Snow, Cailan McClain, Reagan Linder, Jack White, Alex Harper, Sylvia Hughes and Cory Getz.

December 2016 Gold Star Students

posted Jan 6, 2017, 8:19 AM by Carol Gardner

Congratulations to the EMS Gold Star Students for the month of December!  They are: Claire Albertson, Jasmine Morris, Isaac Vandermyde, Lucy Kaufman, Tyler Heffren, Drew Dingledine, Faolyn McGinnis, Lily Knapp, Carson Gates, Laura Blunier, Aidan Post, Allison Pacocha, Lily Wegner, Ashlyn Heinold, Logan Kupferschmid, Hayden Flynn, Noah Dillman, Nathaniel Leman, Allison Schrock, Samantha Boschulte, Garrett Thomas, Katelyn Knapp, Gavin Knapp, Griffin Punke, Colby Blunier, Alexis Chartlton, Garrett Kean, Landon Wierenga, and Alaina White.

November 2016 Gold Star Students

posted Dec 1, 2016, 9:10 AM by Carol Gardner   [ updated Dec 1, 2016, 9:20 AM ]


Congratulations to the EMS Gold Star Students for the month of November!   They are: Hadley McClallen, Mason Kieser, Cooper Wurmnest, Mia Hoelscher, Emily Gudeman, Michael Cook, Hayden Stoller, Pava Carlson, Elle Hoffman, Dakota Wiegand, Brock Bullock, Bradly Adams, Elijah Worthen, Levi Steffen, Ben Donovan, Olivia deFreese, Parks Taylor, Alison Wiegand, Brooke Burgund, Abe Hinrichsen, Hannah Hahn, Jaycie Leman, Katy Detweiler, Alyssa Anglin, Jackson Vogel, Hannah Martin, Quentin Benckendorf, and Sean Harper.

October 2016 Gold Star Students

posted Nov 7, 2016, 9:12 AM by Carol Gardner   [ updated Nov 7, 2016, 9:15 AM ]

Congratulations to the EMS Gold Star Students for the month of October!  They are:  Luke Martin, Kylie Wallin, Cora Strawn, Carson Sapp, Cale Schumacher, Carly Bridgewater, Shelby Logan, Jayden Grimm, Laurel Munson, Greta Myers, Sofie Leman, Tynan Holshouser, Grace Tapp, Kierstan Horton, Zeke Metcalfe, Josh Vandermyde, Morgan Blunier, Garrett Thomas, Alexi Fogo, Silas Cottrell, Hannah Hetz, Jaycie Leman, Bradly Adams, Michael Werry, Lily Wegner, Ashlyn Heinold and Elle Zimmerman.


Homecoming Week 2016 (click the link to view pictures)

posted Sep 29, 2016, 1:13 PM by Carol Gardner   [ updated Sep 30, 2016, 9:17 AM ]

Homecoming 2016

September 2016 Gold Star Students

posted Sep 29, 2016, 9:26 AM by Carol Gardner

Congratulations to the EMS Gold Star Students for the month of September! They are: Hannah White,Hallie Rocke, Allison deFreese, Callie Schumacher, Isaac Leman, Ella Ausmus, Braden Wiegand, Ben Jablonski, McKinley Zobrist, Tony Bowman, Anna Perry, Reilly Keiser, Mason Trent, Sylvia Hughes, Olivia Wiegand, Taylor Whitney, Gabe Wiegand, Hannah Walder, Lynnde Dingledine, Sawyer Wilcox, Norman Mellies, Maggie Baer, Madison Kamphuis, Brayden Peiffer, Tyler Snow, Trevon Carroll, and Clayton Waller.

Free Compliments

posted Sep 12, 2016, 10:54 AM by Carol Gardner

The EMS Student Council was giving "Free Compliments" to students as they arrived at school on Friday.

Summer is Here! (please click on the link to see pictures)

posted May 20, 2016, 10:55 AM by Cynthia Wondercheck   [ updated May 20, 2016, 11:23 AM ]

Summer is Here!

What a great Field Day!  Everyone have a safe and relaxing summer!

Good Luck at State

posted May 18, 2016, 7:18 AM by Carol Gardner   [ updated May 18, 2016, 7:20 AM ]

Congratulations and good luck to our track and field athletes who will be competing in the State Track & Field Meet Friday, May 20th at Eastside Centre!

State Qualifiers

7th Grade Girls- 5 events/ 3 kids

Madison Colburn- Shot and Discus

Alexis Charlton- Hurdles and Long Jump

Allison Schrock- Pole Vault


8th Grade Girls- 3 events/5 kids

Emma Hoffman- Long Jump

4 x 100 - Emma Hoffman, Lizel Fehr, Meredith Bardwell, Joan Zimmerman, alternate- Darby Leman

4 x 400 - Emma Hoffman, Lizel Fehr,, Meredith Bardwell, Darby Leman, alternate-  Joan Zimmerman


7th Grade Boys-10 Events/9 kids

Abe Hinrichsen-  Pole Vault

Micah Senior- High Jump,  200

Nathaniel Leman-  Long Jump

Aden Sears-  Long Jump, 400

Thomas Cahill- Discus

Mitchell Danner- Hurdles

Andrew Jablonski - 800

4 x 200 - Micah Senior, Aden Sears, Nathaniel Leman, Colby Blunier Alternate - Cade Walder

4 x 400 - Micah Senior, Aden Sears, Nathaniel Leman, Colby Blunier,

alternate- Andrew Jablonski


8th Grade Boys- 3 events/6 kids

Zachary Boynton- High Jump

4 x 4- Zach Messer, Job Knapp, Nathaniel Leman, Drake Taylor, alternate- Zach Ogg


Track & Field Sectional Results

posted May 18, 2016, 7:13 AM by Carol Gardner

Congratulations to our Track & Field athletes who competed at the Sectional Meet Saturday, May 14th! The eighth grade girls placed fifth, the eighth grade boys placed sixth, the seventh grade girls placed third, and the seventh grade boys won first place! 

1-10 of 55